انستیتو انفورماتیک فنی کار
نماینده رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور | نماینده رسمی انستیتو ایزایران
قویترین | اولین | معتبرترین
مرکز آموزش تعمیرات و نصب تخصصی بردهای الکترونیکی و ماشینهای اداری در ایران
Image is not available
آموزش تعمیرات دوربین دیجیتال
Image is not available
آموزش تعمیرات ای سی یو خودرو
Image is not available
آموزش مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی
Image is not available
آموزش تعمیرات ماشینهای اداری
previous arrow
next arrow
Slider

fannikar

fanavaran

noavaran

yavaran

bagher

hekmat

khobregan

یقیناً تلویزیون یکی از موثرترین نیروهای عصر ماست. اگرچه نام این وسیله تلویزیون است، اما‌می‌توانید اخبار، ورزش، سرگرمی، اطلاعات و پیام های بازرگانی را از طریق این وسیله دریافت کنید. به طور میانگین آمریکایی ها دو تا پنج ساعت در روز غرق در تماشای تلویزیون هستند. آیا تا به حال به تکنولوژی تلویزیون فکر کرده‌اید؟ چگونه ممکن است که ده ها یا هزاران شبکه با ویدئو تمام متحرک را در خانه خود بصورت رایگان دریافت کنید؟ چگونه تلویزیونتان علائم را شناسایی می کند و باعث ایجاد تصاویر می شود؟ چگونه علائم تلویزیون های دیجیتالی جدید چیزها را تغییر می‌دهند؟ اگر تا به حال در این افکار در مورد تلویزیون (‌یا حتی‌در مورد مانیتور کامپیوتر) غرق شده‌اید، این مقاله را بخوانید.‌ با‌خواندن این مقاله پاسخ همه پرسش های خود و پاسخ سوالات بیشتری را در این خصوص دریافت می کنید. پیکسل های تلویزیونی و مغز شما در ابتدا با نگاهی کوتاه به مغزتان آغاز می کنیم. دو نکته جالب توجه در خصوص مغزتان وجود دارد که تکنولوژی تلویزیون را امکان پذیر می کند. با درک این دو مطلب، بینش کمی در خصوص چگونگی کارکرد تلویزیون ها، دریافت می کنید.

تلویزیون‌ها چگونه کار می‌کنند؟

اصل اول این است: اگر تصویر ثابتی را بصورت مجموعه‌ای از نقاط رنگی کوچک نشان دهید، مغزتان آن نقاط را بصورت تصویر معناداری در کنارهم قرار می‌دهد. این معجزه کوچکی نیست زیرا هر محققی که سعی بر برنامه‌ریزی یک کامپیوتر داشته تا تصاویر را درک کند، به شما خواهد گفت که این موضوع را تجربه کرده‌است. تنها راهی که می‌توانیم واقعی بودن این موضوع را درک کنیم این است که نقاط را آن‌قدر بزرگ کنیم که مغزمان نتواند آنها را در کنارهم قراردهد. مانند زیر: اکثر مردم درست در مقابل صفحه کامپیوتر خود می‌نشینند و نمی ‌توانند تشخیص دهند که چه تصویری روی صفحه است، نقطه‌ها انقدر بزرگ هستند که مغزمان تصویر را تشخیص نمی دهد. اگر به فاصله ۱۰ تا ۱۵ فوتی از مانیتور خود بایستید، مغزتان آن نقاط را در کنارهم قرار می دهد و متوجه می شود که این تصویر صورت یک کودک است. با ایستادن با فاصله ای مشخص از صفحه، نقاط آنقدر کوچک می شوند که برای مغزمان قابل تشخیص می شوند و مغز می تواند آنها را با هم ادغام کند و تصویر را تشخیص دهد. هم صفحه تلویزیون و هم صفحه مانیتور (همچون تصاویر روزنامه ها و مجلات) بر این قابلیت در مغز انسان تکیه کرده و تصاویر را به هزاران جزء کوچک تبدیل می کند. این نقاط کوچک بر روی تلویزیون یا مانیتور، پیکسل نامیده می شوند. کیفیت وضوح صفحه کامپیوترتان ممکن است ۶۰۰x 800 پیکسل یا شاید ۷۶۸x 1024 پیکسل باشد.

مغز ما و حرکت تلویزیون

دومین ویژگی جالب توجه مغز ما که با تلویزیون مرتبط است این است: اگر یک تصویر متحرک را به چند تصویر ثابت تبدیل کنید و تصاویر ثابت را پیاپی و به سرعت نشان دهید، مغز این تصاویر ثابت را بصورت تنها یک تصویر ولی متحرک در کنارهم قرار می دهد. به عنوان مثال این چهار تصویر را از یک فیلم ویدئویی در نظر بگیرید. هر کدام از این تصاویر کمی با تصویر بعدی خود متفاوت است. اگر به دقت به پای چپ کودک بنگرید‌‌‌‌ (‌آن پای کودک که واضح است)، خواهید دید که در این چهار تصویر بالا قرار دارد. اسباب بازی نیز بصورت خیلی جزئی به سمت جلو در حرکت است. با قرار دادن ۱۵ یا تعداد بیشتری از این تصاویر در کنار هم که در یک ثانیه اتفاق می افتند و خیلی جزئی متفاوت از یکدیگرند، مغز، آنها را بصورت یک تصویر متحرک در هم ادغام می کند. ادغام ۱۵ تصویر در ثانیه، کمترین مقدار ممکن است. هر تعداد کمتر از این مقدار منقطع و نامنظم می شود. در صورتیکه فایل امپگ در ابتدای این قسمت را دانلود کنید، این هر دو ویژگی مغز را به طور همزمان در حال کار کردن می بینید. مغز شما نقاط هر تصویر را در کنار هم قرار می دهد تا تصاویر ثابت را دوباره سازی کند و سپس این تصاویر ثابت را در کنار هم قرار می دهد تا تصویر متحرک حاصل شود. بدون این دو قابلیت مغز، ساخت تلویزیون به این صورت که ما می بینیم، امکان پذیر نبود.

لامپ اشعه کاتدی یا لامپ تصویر ( سی آر تی)

امروزه تلویزیون های کمی برای نمایش تصاویرشان بر وسیله ای که نام آن لامپ اشعه کاتدی یا سی آر تی است، متکی هستند. صفحه نمایش های ال سی دی و پلاسما، تکنولوژی های رایج دیگری هستند. حتی این امکان وجود دارد که یک صفحه تلویزیون از هزاران لامپ روشنایی ۶۰ واتی ساخته شود. شاید این پدیده را در رخدادی همچون یک بازی فوتبال دیده باشید. با این حال بهتر است مطلب را با سی آر تی شروع کنیم. واژه های آند و کاتد در علم الکترونیک، مترادف‌ دو واژۀ مثبت و منفی هستند. به عنوان مثال می‌توانید پایانه مثبت یک باطری را آند و پایانه منفی آن را کاتد بنامیم. در یک لامپ اشعه کاتدی، ” کاتد” یک رشته داغ شده است (شبیه به رشته لامپ برق های معمولی). این رشته داغ شده در فضای خالی موجود در یک ” لامپ شیشه ای” قرار دارد. این “پرتو‌ها” جریان های الکترون هستند که به طور طبیعی از یک کاتد داغ شده در فضای خلأ سرازیر می‌شوند. الکترون‌ها منفی هستند و آند مثبت است، از اینرو الکترون‌ها را به خود جذب می کند. در یک لامپ اشعۀ کاتدی، جریان الکترون‌ها با متمرکز کردن آنود در یک پرتو و تسریع بخشیدن با یک آنود تسریع کننده متمرکز می‌شوند. این پرتو پرسرعت الکترون‌ها در فضای خالی لامپ به حرکت در می‌آید و به صفحه مسطح در دیگر طرف تلویزیون برخورد می‌کنند. این صفحه با فسفر پوشش داده شده است، از این‌رو هنگام برخورد توسط یک پرتو می‌درخشد.

درون یک لامپ اشعه کاتدی

همان‌گونه که در تصویر می‌بینید، همه فضا متعلق به یک لامپ اشعه کاتدی اصلی نیست. یک کاتد و یک جفت (یا بیشتر) آند موجود می باشند. یک صفحه پوشش داده شده با فسفر نیز وجود دارد. یک پوشش عایق نیز داخل لامپ وجود دارد تا الکترون هایی را که در آخر صفحه، ته لامپ جمع شده اند، به خود جذب کند. اما در این تصویر هیچ چیزی نمی بینید که به پرتو جهت دهد، پرتو همیشه در نقطه کوچکی در مرکز صفحه فرود می آید. به همین دلیل است که اگر داخل دستگاه تلویزیون ها را ببینید، درمی یابید که تلویزیون در سیم پیچی هایی پیچیده شده است. در صفحه بعد، تصویر خوبی از سیم پیچ های هدایتگر دریافت می کنید.

سیم پیچ های هدایتگر

سیم پیچ های هدایتگر به زبان ساده همان سیم پیچ های مسی هستند (‌برای جزئیات بیشتر در خصوص سیم پیچ ها، بخش “آهن رباهای مغناطیسی چگونه کار می کنند” را ببینید). این سیم پیچ ها دارای قابلیت ایجاد فضاهای مغناطیسی در تلویزیون هستند و پرتو الکترون به این فضاها واکنش نشان می دهند. یک مجموعه از سیم پیچ ها، یک فضای مغناطیسی ایجاد می کنند که پرتوها را بصورت عمودی به حرکت در می آورد، این درحالی است که مجموعه ایی دیگر از آنها، پرتوها را بصورت افقی به حرکت در می آورند. با کنترل ولتاژها درسیم پیچ ها می توانید پرتوهای الکترون را در هر نقطه ایی بر روی صفحه جای گذاری کنید.

فسفر تلویزیون

فسفر به هر ماده ای گفته می شود که هنگامی که در معرض تشعشع قرار گیرد، نور مرئی از خود ساطع می کند. این تشعشع می تواند نور ماوراءبنفش یا یک پرتو الکترون باشد. هر رنگ فلورسانس در واقع یک فسفر است. رنگ های فلورسانس نور ماوراءبنفش نامرئی را جذب می کنند و نور مرئی را با یک رنگ اختصاصی ساطع می کنند.

در یک لامپ تصویر، فسفر، داخل صفحه را پوشش می دهد. هنگامی که پرتو الکترون به فسفر برخورد می کند باعث می شود صفحه تلویزیون روشن شود. در صفحه های سیاه و سفید، فسفری وجود دارد که هنگام برخورد، صفحه سفید می شود. در صفحه های رنگی سه فسفر وجود دارند که همچون نقطه ها و نوارهایی هستند که نور قرمز، آبی و سبز از خود ساطع می کنند. همچنین سه پرتو الکترون وجود دارد که این سه نور را با هم پرتوافکنی می کنند. هزاران فسفر مختلف وجود دارد که تنظیم و تشکیل شده اند. آنها توسط رنگ های گسیل شده خود و مدت زمان ساطع شدنشان پس از تحریک، مشخص می شوند.

علامت ( سیگنال) تلویزیون سیاه و سفید

در یک تلویزیون سیاه و سفید، صفحه با فسفر سفید پوشش داده شده است و پرتو الکترون با حرکت دادن پرتو الکترون در سراسر فسفر، باعث ایجاد تصاویر بر روی یک صفحه می شوند. برای ایجاد تصویر در کل صفحه، مدارهای الکتریکی در داخل تلویزیون از سیم پیچ های مغناطیسی استفاده می کند و پرتو الکترون را در یگ الگوی “رد یابی افقی محل تصویر ” در طول صفحه و در پایین آن به حرکت در می آورد. پرتو یک خط را در طول صفحه از چپ به راست به تصویر می کشد. سپس خیلی سریع به چپ بر می گردد و به آرامی به پایین صفحه می رود و کم کم خط های افقی دیگری را تا پایین صفحه‌به تصویر می کشد. در این شکل، خطوط آبی نمایانگر خطوطی هستند که پرتو الکترون از چپ به راست بر روی صفحه به تصویر می کشد و خطوط قرمز نمایانگر پرتوهایی است که به سمت چپ باز می گردند. هنگامی که پرتو به خط آخری سمت راست می رسد، همانگونه که با خط سبز در شکل نشان داده شده است، باید به گوشه چپ بالای صفحه برود. هنگامی که پرتو در حال ایجاد تصویر از چپ به راست است، روشن و هنگامی که برمی گردد، خاموش است. از اینرو نمی تواند خط نامناسبی بر روی صفحه به جا بگذارد. مسیر افقی برای بازگشت به سمت چپ در پایان هر خط و مسیر عمودی برای حرکت از پایین به بالا عنوان می شود. هنگامی که پرتو هر خطی را از چپ به راست به تصویر می کشد، شدت پرتو خط تغییر می کند و در طول صفحه سایه های سیاه، خاکستری و سفید می اندازد. به دلیل اینکه خطوط خیلی نزدیک به هم قرار می گیرند، مغز شما آنها را همچون یک تصویر در هم ادغام می کند. یک صفحه تلویزیون به طور معمول دارای ۴۸۰ خط از بالا به پایین می باشد.

صفحه تلویزیون های رنگی

صفحه نمایش تلویزیون های رنگی از سه جنبه با صفحه نمایش تلویزیون های سیاه و سفید تفاوت دارد.

تلویزیون های رنگی دارای سه پرتو الکترون است که به طور همزمان در طول صفحه حرکت می کنند و پرتوهای قرمز، سبز و آبی نام دارند.

صفحه نمایش در تلویزیون های رنگی مانند تلویزیون های سیاه و سفید توسط یک ورق فسفر، پوشش داده نشده است. در عوض توسط فسفرهای آبی، سبز و قرمز پوشش داده شده است که بصورت نقطه یا نوارهایی تنظیم شده اند. اگر هنگامی که تلویزیون را روشن می کنید، با یک ذره بین از فاصله نزدیک به صفحه نگاه کنید، می توانید آن نقاط یا نوارها را ببینید.

در داخل لامپ تصویر، به فاصله نزدیکی از پوشش فسفری، یک صفحه فلزی باریک وجود دارد که صفحه مشبک نامیده می شود. این صفحه توسط حفره های کوچکی سوراخ شده است و نقاط یا نوارهای فسفری بر روی این صفحه به صف و بر روی یک خط قرار گرفته اند.

هنگامی که لازم باشد که تلویزیون رنگی یک نقطه قرمز بوجود آورد، پرتو قرمز را برروی فسفر قرمز روشن می‌کند و برای نقاط آبی و سبز نیز همین کار را انجام می‌دهد. برای یوجود آوردن یک نقطه سفید، پرتوهای قرمز، آبی و سبز به طور همزمان روشن می‌‌شوند. در واقع این سه رنگ با هم ترکیب می شوند تا نقطه سفید را بوجود آورند. برای بوجود آوردن یک نقطه سیاه، هر سه پرتو در هنگام حرکت خط به خط (‌پویش) پرتو الکترون در سطح صفحه، خاموش می شوند. بقیه رنگها بر روی صفحه نمایش از ترکیب قرمز، آبی و سبز تشکیل می شوند.

مقالات علمی

دوره های آموزشی ما

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار