logo1398

نکاتی درباره حذف و بازیابی اطلاعات

حذف و بازیابی اطلاعات موضوعی است که کاربران جدید و قدیم با آن سر وکار دارند. کافی است یک بار به طور اتفاقی فایلی را پاک کنید یا براثر معیوب شدن هارد دیسک یا حتی آلودگی آن به بدافزارها، اطلاعات مهم خود را از دست بدهید.

در چنین شرایطی هر کاری می کنید تا بتوانید برای رفع مشکل و بازیابی اطلاعات خود راه حلی پیدا کنید. البته این مشکل به گونه ای دیگر نیز ممکن است اتفاق بیفتد. یعنی شما فایل های خصوصی و محرمانه خود را حذف می کنید و رایانه را به کاربر دیگری می فروشید یا اطلاعاتی را از روی حافظه فلش حذف کرده اید و حافظه فلش خود را گم می کنید، اما براحتی اطلاعات محرمانه وخصوصی شما بازیابی می شود و مشکلات فراوانی برای شما پدید می آید. در هر دو صورت مشکل وجود خواهد داشت.

امروز قصد داریم شما را با صفر تا صد حذف و بازیابی اطلاعات آشنا کنیم و نرم افزارهایی را نیز برای حذف مطمئن اطلاعات از هارد دیسک به شما معرفی کنیم.

یک پرسش

هنگامی که فایلی را حذف می کنید چه اتفاقی می افتد؟ آیا فایل مورد نظر از روی هارد دیسک پاک می شود و فضای اشغال شده با آن نیز خالی می شود؟ اگر چنین است چطور همان فایل در روش های بازیابی اطلاعات بازیابی می شود؟

سرنوشت حذف شده ها در دیسک سخت

هنگامی که فایلی حذف می شود، ابتدا آن فایل به سطل زباله انتقال داده می شود. در حقیقت با انجام این کار می توانیم فایل را بازیابی و مجدد مورد استفاده قرار دهیم. اما آیا با حذف شدن اولیه و انتقال به سطل زباله، این فایل جابه جا می شود؟ در واقعیت این طور نیست. هنگامی که فایل به سطل زباله منتقل می شود، فقط آدرس آن به سطل زباله انتقال می یابد و فایل ها در هارد دیسک رایانه در همان مکان قبلی خود قرار دارند. هنگامی که آن فایل را درخواست می کنیم به جای آن که به شما نشانی درایوها و محل ذخیره سازی فایل داده شود، به سطل زباله ارجاع داده می شوید.

جدول نشانی های هارد دیسک

این آدرس دهی با یک فایل ایندکس با عنوان Master File Table یا همان MFT صورت می گیرد. جدول فایل مستر از سه بخش تشکیل شده است؛ ستون سمت چپ آدرس بلوک ها را در خود جای می دهد، ستون میانی اطلاعات را به صورت کدهای هگز (هگزادسیمال) نمایش می دهد و ستون سمت راست نیز اطلاعات را به صورت متن ساده به نمایش درمی آورد.

آیا می دانید وقتی یک فایل از سطل زباله نیز حذف می شود، فایل مورد نظر همچنان روی هارد دیسک وجود دارد؟ با حذف کامل فایل در سیستم عامل نیز در فایل شما تغییری ایجاد نمی شود، بلکه این بار نیز جدول فایل مستر کارها را مدیریت می کند.

در این شرایط جدول فایل اعلام می کند: رایانه، می دانی فایل jamejam. txt کجا بود؟ ما دیگر به این فایل احتیاج نداریم و مکان آن نیز هر زمان شما بخواهید فایل جدیدی را ذخیره کنید، در اختیار شما قرار می گیرد.

این اعلام مثل این است که در یک خیابان، ملکی متروکه وجود داشته باشد. این ملک استفاده نمی شود، اما همچنان در جای خود قرار دارد تا زمانی که فردی تصمیم به ساخت ملک جدیدی در آن بگیرد و ملک قبلی را خراب کند. پس تا وقتی فایل جدیدی در مکان فایل حذف شده قرار نگیرد، همچنان می توان به فایل حذف شده دسترسی داشت و آن را از روی هارد دیسک بازیابی کرد.

ممکن است اشغال مجدد فضای یک فایل حذف شده در چند دقیقه صورت گیرد یا روزها، هفته ها و حتی سال ها یک فایل حذف شود، اما مکان آن با فایل جدید اشغال نشود و شما بتوانید آن فایل را بازیابی کنید.

سرنوشت حذف شده ها در درایوهای حالت جامد

درایوهای حالت جامد (Solid State Drives:SSD) کمی با هارد دیسک های معمولی تفاوت دارند. در این درایوها با حذف یک فایل، مکان آن به صورت اتفاقی روی هارد دیسک جابه جا می شود. به عنوان مثال اگر شما فایلی را از مکان ۵۴۲۰ حذف کنید، در همان لحظه یا با کمی تاخیر، فایل حذف شده شما به مکانی دیگر به صورت اتفاقی منتقل می شود و در آن مکان باقی می ماند تا زمانی که SSD تصمیم بگیرد روی آن عملیات بازنویسی انجام دهد یا اطلاعات جدیدی روی آن ذخیره کند.

باتوجه به روش عملکرد این نوع هارد ها، بازیابی اطلاعات از آنها ساده تر و شانس موفقیت در عملیات بازیابی نیز بیشتر است. در مقابل، حذف بدون بازگشت اطلاعات کمی دردسرساز می شود؛ زیرا مکان جدیدی که به فایل اختصاص می یابد براحتی قابل شناسایی نیست و وقتی شناسایی مکان فایل صورت نگیرد، بازنویسی روی آن نیز تقریبا غیرممکن خواهد بود.

حذف مطمئن

حذف امن اطلاعات، مزایا و معایبی دارد. پیش از آن که به بیان این مزایا و معایب بپردازیم بهتر است با واژه امن آشنا شویم. امنیت برای شما چه معنایی دارد؟ در حالت کلی، امنیت برای هر فرد یک معنا دارد. به عبارت دیگر چنانچه شما فکر می کنید رایانه تان امن است، پس برای شما امن است و معنای امنیت آن چیزی است که شما انتظار دارید. اگر حذف بی بازگشت اطلاعات برای شما اهمیتی ندارد، پس حذف فایل به روش های معمولی برای شما امن است و اگر این روش حذف از نظر شما ایمن نیست، پس حذف معمولی برای شما امن نیست و باید به دنبال روش های امن برای حذف اطلاعات باشید. در ادامه قصد داریم روش هایی با ضریب اطمینان کم و بیشتر را برای حذف ایمن اطلاعات به شما معرفی کنیم. پس انتخاب هر روش به تعریف امنیت از نظر شما بستگی دارد.

ایمنی کم

ساده ترین شکل حذف اطلاعات، انتقال آنها به سطل زباله و پس از آن نیز خالی کردن سطل زباله است. در این روش حذف، بازیابی اطلاعات امکان پذیر است! اما شاید برای بسیاری از کاربران یا بسیاری از فایل هایی که اهمیت خاصی ندارند همین روش حذف اطلاعات کافی باشد.

ایمنی متوسط

همان طور که اشاره کردیم، بازنویسی در مکان هایی که با فایل های حذف شده اشغال شده اند، براحتی امکان پذیر نیست. برای بازنویسی در محل فایل های حذف شده می توان از نرم افزارهایی با عنوان file shredders کمک گرفت. این نرم افزارها فضای یک فایل را با بلوک های خالی پر می کنند، اما ایمنی حذف در این روش متوسط است؛ زیرا قبل از حذف هر فایل باید از این برنامه ها کمک گرفت. به عبارت دیگر اگر فایلی را حذف و فراموش کنید یا با استفاده از این نرم افزار آن را حذف کنید، آن فایل قابل بازیابی خواهد بود. چنانچه قصد دارید برخی پوشه ها یا فایل های محرمانه خود را حذف کنید، می توانید از این برنامه ها کمک بگیرید:

http: / / www. kakasoft. com / file shredder

ایمنی مناسب

همان طور که گفتیم در روش قبل اگر فراموش کنید فایلی را با استفاده از نرم افزار حذف کنید، بازیابی روی آن انجام پذیر خواهد بود. این نرم افزار فایل های حذف شده به روش معمولی را نیز شناسایی و مکان آنها را روی هارد دیسک بازنویسی می کند. نرم افزار CCleaner نام این نرم افزار است که برای این کار طراحی شده است. شما می توانید همه فضاهایی را که با جدول فایل مستر آزاد اعلام شده است، بازنویسی کرده تا بازیابی اطلاعات تا حد زیادی غیرممکن شود.

https: / / www. piriform. com / ccleaner

ایمنی زیاد

ایمنی بالا زمانی حاصل می شود که شما کل هارد را پاک کنید. البته در این روش به دلیل تفاوت های میان هارد دیسک های معمولی و هارد های حالت جامد باید از دو روش مجزا کمک گرفت که عبارت است از:

ـ هارد دیسک معمولی: فرمت کردن، معناهای متفاوتی دارد. گاهی اوقات در عملیات فرمت کردن هارد دیسک فقط جدول فایل مستر پاک می شود و به این ترتیب فضای اشغال شده در هارد دیسک صفر است اما اطلاعات روی آن قرار دارند. گاهی اوقات نیز فرمت کردن به روش سطح پایین (low level) صورت می گیرد که در این روش همه اطلاعات حذف شده با بلوک های خالی بازنویسی می شوند. فرمت سطح پایین از سیستم عامل امکان پذیر نیست و پیش از بوت شدن باید آن را انجام دهید.

http: / / www. dban. org / download

ـ درایو حالت جامد: بیشتر سازندگان درایوهای حالت جامد، ابزاری را برای حذف مطمئن فایل ها در اختیار

مشتریان خود قرار می دهند. نام برخی از این ابزارها که برای هر مدل اختصاصی است عبارتند از:

Intel Solid State Toolbox، OCZ Toolbox، Corsair SSD Toolbox، Samsung Magician، SanDisk SSD Toolkit

روش پارانوئید

از نظر موسسه ملی علوم و فناوری (National Institute of Science and Technology) اطلاعات بسیار حساس باید به روشی که این موسسه می گوید حذف شوند! شما خیلی به دنبال این روش نباشید، زیرا پس از آن باید کاملا قید هاردتان را بزنید. در این روش که حتی استانداردهای وزارت دفاع کشورهای مختلف را نیز قبول ندارد، متلاشی کردن، نرم کردن، تکه تکه کردن و خاکستر کردن پایه کار را تشکیل می دهند. البته انجام این روش نیز کار هر کسی نیست و افرادی مجوز این کار را دارند که گواهی تائید حذف اطلاعات از این موسسه را دریافت کرده باشند.

 

پس از تکمیل فرم پیش ثبت نام منتظر تماس مشاور آموزشی خودتان باشید . در صورت تمایل با شماره ویژه : 02188930441 تماس بگیرید

اطلاعات فردی

شماره تلفن شما راه ارتباطی ما با شماست در زمان ثبت نام دقت کنید به اشتباه عددی را وارد ننمایید .

انتخاب دوره آموزشی

دوره های آموزشی ما

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار