logo1398

کارایی جستجوگر هاي اينترنت

نكته جالبي كه در مورد اينترنت و بارزترين جزء لاينفك آن يعني شكبه جهاني وب مطرح مي باشد اين است كه هزاران ميليون صفحه در شبكه منتظرند تا اطلاعاتي را در سوژه هاي مختلف به كاربران در سراسر دنيا ارائه دهند. از سوي ديگر هزاران و شايد ميليون ها صفحه وب نيز وجود داردكه به علت نام گذاري نادرست و نا مشخص توسط نويسنده آنها روي سرورها بلا استفاده باقي مي مانند.در حال حاضر تمام كاربران اينترنت براي پيدا كردن مقاله ، مطلب ، تصوير ومواردي از اين قبيل از جستجوگرهاي اينترنتي ( Internet Search Engines ) استفاده مي كنيد. 
جستجوگرها سايت هاي خاصي در وب مي باشند كه به منظور يافتن اطلاعات ذخيره شده در سايت هاي ديگر ، به مردم سرويس مي دهند. با اينكه جستجو گر هاي اينترنتي هر كدام به روش هاي مختلفي كار مي كنند اما تمام آنها سه وظيفه اصلي دارند كه به شرح زير مي باشند:
• موتورهاي جستجو بر مبناي يك سري كلمات خاص به عمليات جستجو و همچنين انتخاب قسمت هايي از اينترنت اقدام مي نمايند.
• فهرستي از كلمات يافته شده را به همراه محل آنها نگهداري مي كنند.
• همچنين به كاربران اينترنتي اجازه مي دهند تا كلمات و يا مشتقاتي از آن كلمات يافته شده را جستجو كنند.
اين موتورهاي جستجوگر چند صد ميليون صفحه وب و اسناد مختلف را در داخل فهرست خود نگهداري مي كنند همچنين در يك روز به بيش از ده ها ميليون درخواست پاسخ مي دهند. در اين مقاله قصد داريم تا شما را با نحوه كار موتورهاي جستجوگر آشنا سازيم و خواهيد ديد كه چگونه اين موتورها قسمت هاي مختلفي را به صورت منظم كنار هم قرار مي دهند تا به اطلاعات مورد نيازتان دست يابيد.
جستجو در اينترنت
قبل از اينكه شبكه وب به عنوان بارز ترين قسمت اينترنت و به صورت امروزي مطرح باشد براي يافتن اطلاعات در شبكه اينترنت ، چندين موتور جستجوگر وجود داشت كه از مهمترين آنها مي توان به برنامه هايي مانند Gopher , Archie اشاره كرد. اين برنامه ها فايل هاي ذخيره شده در سرور هاي متصل به اينترنت را ليست مي كردند كه مقدار قابل توجهي از زمان دستيابي به برنامه ها و اسناد را كوتاه مي كرد. در اواخر دهه 1980 از برنامه هايي مانند gopher , archie , veronica بيشتر استفاده مي شد. اما امروزه اكثر كاربران اينترنتي جستجوي خود را در شبكه وب انجام مي دهند در نتيجه ما نيز در اين مقاله در مورد اينگونه موتورهاي جستجو صحبت خواهيم كرد.
قبل از اينكه يك جستجوگر بتواند آدرس فايل و يا سند مورد نظر شما را اعلام نمايد ابتدا بايد ليستي از آنها را بيابد. موتورهاي جستجوگر براي يافتن اطلاعات از بين صدها ميليون صفحه در وب موجود از روبات هاي نرم افزاري به نام اسپايدر ( Spider ) استفاده مي كنند تا نتيجه يافت شده را به صورت ليست در آورد. اسپايدرها براي تهيه ليست كلمات ، مي بايد از تمامي صفحات ديدن كند و طي آن پروسه اي را به نام Web Crawling به انجام مي رسانند.
اما سوال كه در اينجا مطرح مي گردد اينست كه چگونه هر اسپايدر در شبكه وب شروع به گشتن زني مي كند؟
آنها از سرورهاي كاربردي تر و صفحات متداول شروع مي كنند و كلمات و لينك هاي سايت ها را براي شما فهرست مي كند. اين سيستم به سرعت در شبكه حركت مي كند و به ساير بخش هاي شبكه گسترش مي يابد. جستجوگر Google به عنوان يكي از موتور هاي جستجوگر آكادميك به حساب مي آيد.
 سرگي برين (Sergey Brin  ) و لارنس پيچ (Lawrence Page  ) كه گوگل را ايجاد كردنه اند مي گويندآنها براي تهيه ليست اوليه خود از چندين اسپايدر ( معمولاً 3 اسپايدر ) استفاده مي كنند كه هر يك از اين اسپايدر ها همزمان با سيصد صفحه وب ارتباط برقرار مي كند. براي رسيدن به آخرين درجه از كارايي ، چهار عدد اسپايدر مي توانند تعداد چند صد صفحه وب را در يك ثانيه جستجو كنند. تمامي اين كارها با سرعت و به منظور تهيه اطلاعات مورد نياز اسپايدرها صورت مي گيرند. اسپايدر گوگل در حين جستجو صفحه HTML دو نكته زير را مورد توجه قرار مي دهد:
• كلمات داخل صفحه
• محل پيدا شدن يك كلمه
امكان جستجو در بين كلمات مشابه به عمليات اسپايدرها سرعت بيشتري مي بخشد و همچنين به كاربران اجازه مي دهد تا به شيوه موثرتري به جستجو بپردازند به عنوان مثال برخي از اسپايدارها رديفي از شامل صد لغت رايج موجود در تيترها ، سرتيترها ولينك ها وهمچنين هر يك از لغات موجود در بيست سطر نخست يك متن را در فهرست خود نگه مي دارند.
سيستم هاي ديگر مانند AltaVista به روش ديگري عمل مي كنند آنها هر يك از كلمات را به همراه حروف a ، the و an و حتي كلمات بي معني موجود در يك صفحه را فهرست مي كنند.
Meta Tags
Meta Ttags به طراحان و صاحبان صفحات وب اجازه مي دهد تا براي تعريف و مشخص كردن محتويات صفحات خود از كلمات كليدي كه مرتبط با مطالب داخل آن صفحه است استفاده كنند .
به عنوان مثال شما مي توانيد صفحه اي كه شامل مطالبي در زمينه نقاط تاريخي ايران است بسازيد و در قسمت متا تگ آن از كلمات كليدي مثل تخت جمشيد ، پرسپوليس ، ارگ بم ، سي و سه پل و مواردي از اين قبيل استفاده كنيد در اين صورت متا تگ ها ، ماشين هاي جستجوگر را در انتخاب معناي صحيح لغات راهنمايي مي كنند. اما متا تگ ها هميشه مورد اعتماد نيستند چرا كه برخي از طراحان و صاحبان صفحات يك وب سايت با بي احتياطي تگ هايي را وارد ليست خود مي كنند كه داراي موضوعات رايج و هيچ ارتباطي با متن صفحات وب ندارند براي جلوگيري از وقوع چنين حالتي ، اسپايدرها ارتباطي را بين متا تگ ها و متن صفحات بر قرار مي سازند و همچنين تگ هايي را كه ارتباطي با لغات درون صفحات ندارند را قبول نمي كنند.
به محض اينكه اسپايدرها كار جستجو و يافتن اطلاعات موجود در وب را به پايان مي رسانند موتورهاي جستجوگر بايد اطلاعات را با روشي مناسب نگهداري كنند. در فرآيند جمع آوري اطلاعات براي نمايش به كاربر ، دو جزء كليدي دخالت دارد:
• نگهداري اطلاعات.
• روش ايندكس يا فهرست كردن اطلاعات.
در ساده ترين حالت ممكن ، يك موتور جستجوگر مي تواند كلمه وآدرس (URL) آن را نگهداري نمايد. در واقع اين حالت براي يك موتور جستجوگر محدوديت ايجاد مي كند چرا كه هيچ روشي براي جدا كردن كلمات اصلي از كلمات فرعي وجود نخواهد داشت و يا اينكه تشخيص دهد كلمه اي يك بار يا چندين بار در صفحه تكرار شده است به عبارت ديگر روش خاصي وجود ندارد تا ليستي كه پس از جستجو نشان مي دهد را بررسي و امتياز بندي نمايد.
براي رسيدن به نتايج بهتر ، بيشتر موتورهاي جستجوگر بيش از يك لغت و آدرس را نگهداري مي كنند. يك موتور جستجوگر تعداد دفعات تكرار لغات موجود در يك صفحه را ثبت مي كند. همچنين لغات را با توجه به اولويت مكان آنها معين مي كنند. جدا از اينكه قسمت هايي از اطلاعات جانبي توسط موتورهاي مرورگر ذخيره مي شوند ، ديتاها نيز براي اشغال فضاي كمتر به صورت كد در مي آيند. به عنوان مثال موتور جستجوي گوگل براي ذخيره سازي اطلاعات درجه بندي شده فضايي را به اندازه 2 بايت يعني 16 بيت اختصاص مي دهد كه در اين فضا اطلاعاتي نگهداري مي كند.
ايندكس كردن يك هدف را دنبال مي كند : دستيابي به اطلاعات در سريع ترين حالت ممكن.
براي ساخت يك فهرست ، يكي از روش هاي موثر ، روش ساخت Hash Table مي باشد. در اين روش فرمولي به كاربرده مي شود كه به كمك آن براي هر كلمه اي يك ارزش عددي در نظر گرفته مي شود. فرمول مذكور به منظور توزيع متعادل اعداد پيش فرض به كار برده مي شود. توزيع عددي كلمات كاملاً با توزيع كلمات بر حسب حروف الفبا متفاوت است و اين تنها كليد موفقيت جدول Hash مي باشد.
در زبان انگليسي ، حروف زيادي در ابتداي لغات استفاده مي شوند در حالي كه برخي ديگر كمتر. مثلاً در فرهنگ لغات انگليسي قسمت مربوط به حرف M قطورتر از حرف X مي باشد. اين نا برابري به اين معنا مي باشد كه براي يافتن لغات متداول نسبت به يافتن لغاتي كه به مراتب كاربرد كمتري دارند ، مدت زمان بيشتري بايد صرف كرد. عملياتHashing    ( ترتيب بندي لغات براساس اعداد ) باعث ايجاد تعادل مي گردد و سرعت جستجوي بخش هاي ورودي را كاهش مي دهد. همچنين فهرست را از سيستم ورودي جدا مي سازد. جدول Hash شامل اعداد مجزايي مي باشد كه هر يك از آنها به اطلاعات فعلي دلالت مي كند و به موثرترين روشي ممكن ذخيره مي شوند.
جستجو
جستجو در يك ايندكس بر اساس در خواستي مي باشد كه كاربر آن را به يك موتور جستجو ارسال مي نمايد. اين درخواست مي تواند بسيار ساده مانند يك كلمه باشد. اما اگر بخواهيد در خواست كامل تري را به موتور جستجوگر بفرستيد مي بايد از عملگرهاي بولين (Boolean  ) استفاده كنيد تا بتوانيد دامنه درخواست خود را توسعه دهيد.
رايج ترين عملگرهاي بولين عبارتند از :
•  AND : توسط اين عملگر مي توانيد چندين واژه را همزمان جستجو كنيد البته به خاطر داشته باشيد كه برخي از موتورهاي جستجوگر از عملگر + به جاي AND نيز استفاده مي كنند. با اين عملگر نتيجه جستجو شامل همه كلماتي است كه بين آنها اين عملگر وجود دارد.
•  OR : با تايپ اين عملگر موتور جستجوگر تمام صفحاتي كه حتي يكي از واژه ها را درون خود داشته باشد نمايش مي دهد يعني نتيجه شامل هر كدام از كلمات كه باشد نمايش داده مي شود.
• NOT : اگر بعد از عملگر NOT كلمه و يا واژه اي را تايپ كنيد ، در اين صورت موتور جستجوگر صفحاتي كه داراي آن واژه باشد را نمايش نمي دهد البته به خاطر داشته باشيد كه در برخي از مرورگرها از علامت -  ( علامت منفي ) به جاي عملگر NOT استفاده مي شود.
• Quotation Marks : كلماتي كه درون" "   آورده مي شوند ( به عنوان مثال "RAM" )  در حين جستجو به عنوان يك عبارت به حساب مي آيند و جستجوگر در داخل سند دقيقا به دنبال عبارت داخل گيومه مي گردد.
براي آشنايي بيشتر با عملگرهاي بولين مي توانيد به آدرس www.google.com/help/refinesearch.html سر بزنيد.
آينده جستجوگرها
جستجوهايي كه به كمك عملگرهاي بولين انجام مي شوند به جستجوهاي Literal يا لفظي موسوم اند. جستجوگرها دقيقا كلمه يا عباراتي را جستجو مي كنند كه در قسمت جستجو وارد شده است. اگر كلمه اي داراي معناي مختلفي باشد در نتيجه عمليات با مشكل مواجه مي شود. به طور مثال لغت Bed را در نظر بگيريد. لغت مذكور داراي چندين معناي متفاوت مي باشد از جمله محل خوابيدن ، محل كاشتن گل ها ، فضاي ذخيره سازي يك واگن باري ، بستر رودخانه كه ماهي ها در آنجا تخم مي گذارند.
حال اگر به دنبال يكي از معاني Bed باشيد و بخواهيد صفحات وبي  را جستجو كنيد كه داراي لغت Bed با معناي مورد نظرتان باشد و موتور جستجوگر صفحات ديگري را جستجو نكند در اين قسمت بايد از جستجوي لفظي استفاده كنيد كه در اين نوع جستجو ، موتور صفحاتي را كه داراي معاني ناخواسته باشد را كنار مي گذارد.
در حال حاضر افراد زيادي براي رسيدن به نتايج بهتر در زمينه كارايي مرورگرها مشغول به فعاليت مي باشند اما عده اي نيز در زمينهNatural-Language Queries فعاليت مي كنند.در روش Natural-Language به راحتي مي توانيد در خواست خود را بدون نياز به عملگرهاي بولين و يا واژه هاي پيچيده جستجو كنيد. سايت Askjeeves.com يكي از علمي ترين سايت ها مي باشد كه در خواست شما را به صورت كلمات كليدي تجزيه مي كند و سپس آنها را در سايت هايي كه بوجود آورده به كار مي برد.
در آينده بسيار نزديك موتور هاي جستجو آنقدر باهوش خواهند شد كه بسياري از ملاحظات را خودشان بطور خودكار انجام مي دهند و جستجو را بسيار راحت تر از حال حاضر خواهند كرد.

پس از تکمیل فرم پیش ثبت نام منتظر تماس مشاور آموزشی خودتان باشید . در صورت تمایل با شماره ویژه : 02188930441 تماس بگیرید

اطلاعات فردی

شماره تلفن شما راه ارتباطی ما با شماست در زمان ثبت نام دقت کنید به اشتباه عددی را وارد ننمایید .

انتخاب دوره آموزشی

دوره های آموزشی ما

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار