logo1398

یک ریمـوت برای همه چیز

گسترش اینترنت و تلفیق آن با تکنولوژی های گذشته این روزها در تمام بخش های زندگی انسان خود را نشان می دهد.
این موضوع اما اکنون در بخش سرگرمی ها و به خصوص سرگرمی های صوتی و تصویری وارد بخش های جدید تر و جذاب تر شده است. به طوری که شما هم اکنون می توانید فیلم ها، موسیقی یا برنامه های تلویزیونی مورد نظر خود را توسط اینترنت روی گوشی تلفن همراه هوشمند خود یا روی تلویزیون خانه خود ببینید. این بار این شما هستید که تعیین می کنید می خواهید چه برنامه و فیلم و سریالی را تماشا کنید و نه صاحبان کانال های تلویزیونی.
تلویزیون اینترنتی چیست؟
IPTV یا تلویزیون اینترنتی (تلویزیون پروتکل اینترنت) سیستمی را توصیف می کند که در آن با استفاده از پروتکل اینترنت بر روی یک زیرساخت شبکه خدمات تلویزیون دیجیتال ارائه می شود که این خدمات می تواند توسط یک اتصال پهنای باند وسیع در اختیار کاربر قرار گیرد. برخی کاربران خدمات IPTV را به همراه خدمت ویدئویی یا اینترنتی مانند دسترسی به وب و VoIP دریافت می کنند. در دنیای تجارت ترکیب VoIP، IPTV و دسترسی به اینترنت را (ارتباط راه دور) Triple play (اجرای سه گانه) می نامند.
اگر به این خدمات خدمات صوتی تلفن همراه اضافه شود، به Quadruple play (اجرای چهارگانه) تبدیل می شود. معمولا IPTV توسط یک عملگر با پهنای باند وسیع در یک زیرساخت شبکه بسته ارائه می شود. این شبکه بسته همواره رقیب ارائه محتویات تلویزیون بر روی اینترنت بوده است. این نوع از ارائه خدمات را تلویزیون روی اینترنت یا تلویزیون اینترنتی می نامند.
در دنیای تجارت گاهی از IPTV برای ارائه تصاویر تلویزیونی روی شبکه LAN شرکت ها و شبکه های بازرگانی استفاده می شود. شاید تعریف ساده تر از IPTV تصاویر تلویزیونی باشد که به جای آنکه به فرمت عادی و توسط کابل پخش شوند توسط تکنولوژی شبکه های کامپیوتری دریافت می شوند، اما این فناوری از چه زمانی روی کار آمد؟ در سال ۱۹۹۴ بخش خبری شرکت پخش آمریکایی ABC با نام World news Now به عنوان اولین برنامه تلویزیون برروی اینترنت پخش شد که برای پخش آن از نرم افزار ویدئو کنفرانس CU–SeeMe استفاده شد.
نمایندگی خدمات نصب سرویس تعمییر انواع: کولرگازی چیلر فن کویل اسپلیت نمایندگی خدمات نصب سرویس تعمییر انواع: کولرگازی چیلر فن کویل اسپلیت
در ژانویه ۱۹۹۸ شرکت رادیو اینترنتی Broadcast. com /AudioNet اولین برنامه های تلویزیونی خود را توسط شبکه اینترنت از روی تلویزیون WFAA–TV پخش کرد و سپس در ۱۰ ژانویه ۱۹۹۸ پخش این برنامه ها را از تلویزیون KCTU LP دنبال کرد.
در گذشته این فناوری به علت پهنای باند اندک شبکه های اینترنتی رشد چشمگیری نداشته است. طی سال های آتی با رشد چشمگیر پهنای باند و استفاده عموم مردم از شبکه اینترنت پیش بینی می شود صنعت IPTV دوران درخشانی را تجربه کند. بسیاری از رسانه های تلویزیونی در تلاشند سیگنال های خود را از طریق اینترنت منتقل کنند و به راحتی در اختیار کاربر قرار دهند، در آینده کانال های IPTV به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند و برای دریافت آنها تنها به یک اتصال اینترنت و وسیله ای که توسط اینترنت فعال می شود مانند iPod، HDTV (که به کامپیوتر شخصی وصل می شوند) نیاز است و حتی یک گوشی موبایل ۳G هم می تواند تصاویر تلویزیونی را از اینترنت دریافت کرده و پخش کند.
در دسامبر سال ۲۰۰۵، mariposaHD اولین سرویس دهنده خدمات IPTV بود که تصاویر را در فرمت HDTV به خانه های کاربران برد. پرتال های وب متفاوتی دسترسی به کانال های IPTV که به صورت رایگان عرضه می شود را فراهم می آورند. عده ای وجود سریال های تلویزیونی که از طریق تبلیغات هزینه های خود را جبران می کنند مانند «سریال تلویزیونی گم شده» و «زنان خانه دار ناامید» را نشانه رواج هر چه بیشتر IPTV می دانند.
از آنجا که در IPTV از استانداردهای پروتکل اینترنت استفاده می شود، کاربران با پرداخت هزینه کمتری برنامه های مورد علاقه شان را تماشا می کنند. استفاده از جعبه های با قابلیت قابل تنظیم بالا به همراه اتصالات اینترنت با پهنای باند وسیع تصاویر را با کیفیت و سرعت بسیار بیشتری به خانه هایمان می آورد. ISPها در حال ارتقای شبکه های خود هستند تا سرعت شبکه را بالاتر ببرند و استفاده از چند کانال تلویزیونی به صورت همزمان و با کیفیت بالا را ممکن سازند.
در ژوئن ۲۰۰۶، Market News First MN۱. com با آدرس اینترنتی mn۱.com با فرمت HDTV و به صورت رایگان و زنده در والاس پخش شد و بازار را تحت تاثیر قرار داد.
در ایران اما موضوع IPTV چند سالی است که در گیر و دار مجوزهای لازم و درگیری های سازمان های دولتی است. صدا و سیما به عنوان تنها نهادی که مجوز ارائه خدمات صوت و تصویر را دارد مدعی است که این پروژه صوت و تصویر باید در انحصار این سازمان قرار گیرد، اما از آن سو مخابرات به عنوان نهادی که متولی اینترنت است می گوید بستر ارتباطی این کار فراهم است و هم مخابرات و هم سایر شرکت های متقاضی می توانند در این بستر فعالیت کنند. از سوی دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز معتقد است که محتوای قابل ارائه روی این بستر قبل از نشر و نمایش باید به تایید این وزارتخانه برسد.
تلویزیون اینترنتی چگونه کار می کند؟
IPTV هم تصاویر تلویزیونی زنده (چند رسانه ای) و هم تصاویر تلویزیونی ذخیره شده (بر اساس تقاضای افراد) یا VOD را پخش می کند. برای برگرداندن تصویر و مرور دوباره آن یا به کامپیوتر نیاز داریم یا یک جعبه تنظیم که به تلویزیون وصل می شود. تصاویر در فرمت های انتقالی MPEG۲ یا MPEG۴ پخش می شوند و در صورتی که زنده باشند توسط IP Multicast و در صورتی که به صورت ذخیره شده پخش شوند (VOD) توسط IP Unicast منتقل می شوند.
در سیستم Multicast IP اطلاعات به طور همزمان به چندین کامپیوتر ارسال می گردند. امروزه در کنار IPTV تصاویر تلویزیونی از طریق کابل ماهواره و کابل های زمینی دریافت می شوند. با این وجود کابل را می توان دو طرفه کرد و از آن برای انتقال IPTV نیز استفاده کرد.
پلاتفرم های IP محور مزایای زیادی دارند و می توانند تلویزیون را به بقیه خدمات IP محور مانند اینترنت پر سرعت و VoIP وصل کنند. شبکه های IP سوئیچ دار هم اطلاعات را در حجم وسیع و با سرعت بالا عرضه می کنند با استفاده از فناوری پخش تلویزیونی در شبکه های ماهواره ای یا تلویزیونی معمولی تصاویر به سرعت در اختیار کاربرد قرار می گیرد و کاربر با استفاده از جعبه تنظیم می تواند کانال های مورد علاقه خود را پیدا کند. در واقع کاربر می تواند تنها از میان کانال های تلویزیونی که شرکت ماهواره ای یا تلویزیونی توانسته توسط کابل به خانه اش منتقل کند کانال مورد نیاز خود را یافته و تصاویر تلویزیونی را روی آن مشاهده کند.
عملکرد شبکه IP سوئیچ دار متفاوت است اطلاعات روی شبکه باقی می مانند و تنها اطلاعاتی که مشتری انتخاب می کند به صورت تصاویر تلویزیونی در منزل وی پخش می شود. در این صورت پهنای باند مصرف نمی شود و حق انتخاب مشتری به ابعاد کابلی که وارد خانه اش می شود محدود نمی شود.
از مزایای دیگر IPTV می توان به امکان استفاده از برنامه های نرم افزاری با قابلیت های جالب اشاره کرد که می توانند برنامه های تلویزیونی را براساس عنوان یا پدیدآورنده اثر جستجو کنند یا قابلیت مشاهده برنامه ها به صورت تصویر در تصویر را فراهم آورند. در قابلیت تصویر در تصویر فرد می تواند بدون خارج شدن از کانال فعلی به گشت و گذار در بقیه کانال ها بپردازد و به سرعت و بدون تاخیر کانال ها را تعویض کند که این مساله مزیت بزرگی محسوب می شود، چرا که در انواع دیگر خدمات پهنای باند دیجیتال تعویض کانال های تلویزیونی با تاخیر اندکی صورت می گیرد.
چرا تلویزیون اینترنتی؟
یک پلت فرم IP قابلیت های فراوانی در اختیار کاربر قرار می دهد و مشاهده برنامه های تلویزیونی را کاملا جذاب و شخصی می کند. برای نمونه کاربر در هنگام مشاهده یک مسابقه فوتبال می تواند آمار مربوط به موفقیت بازیکن فوتبال را مشاهده کند یا حتی در مواردی زاویه دوربین را تغییر دهد.
همچنین از طریق کامپیوتر شخصی به تصاویر و موسیقی های تلویزیونی دسترسی پیدا کند یا با استفاده از یک تلفن بی سیم برنامه مورد علاقه اش را در زمان مناسب ضبط کند. حتی کاربر می تواند زمانی که در منزل حضور ندارد تنظیمات لازم را برای فرزندان خود انجام دهد و برای مثال یک برنامه مستند در مورد مدرسه را برای آنان نمایش دهد.
از آنجا که IPTV بر اساس پروتکل اینترنت (IP) کار می کند، در صورتی که سرعت اتصال IPTV به اندازه کافی نباشد، تاخیرهایی در پخش ایجاد می کند. در حال حاضر اغلب سیستم های IPTV خدمات HDTV را ارائه نمی دهند، در حالی که بیشتر سیستم های تلویزیون دیجیتال مانند DVB از این خدمات پشتیبانی می کنند. با توجه به توسعه شبکه های دسترسی باند پهن در کشور ایران، ارائه سرویس های تصویری که کیفیت تضمین شده زیرساخت را نیاز دارند، امکان پذیر شده است.
در حال حاضر پهنای باند عمومی قابل ارائه از طریق شبکه های ADSL در ایران بیش از ۶ مگابیت بر ثانیه است که برای ارائه سرویس های تصویری حتی با کیفیت HD نیز کفایت می کند. محدودیت دیگر موجود در توسعه سیستم IPTV در کشور ایران مربوط به استقلال سازمان های مربوط به تولید محتوا از سازمان های متولی شبکه زیرساخت است.
بازار IPTV در ایران
همانطور که پیش تر هم گفته شد، مهم ترین معضل در بخش تلویزیون اینترنتی در ایران پیرامون اختلاف نظر در بین نهادهای ذی ربط در این بخش است. سازمان صدا و سیما مدعی است بر اساس قانون اساسی کشور هیچ فرد یا شرکت و سازمانی حق ارائه خدمات صوت و تصویر در کشور را ندارد. این درحالی است که متقاضیان ارائه این سرویس می گویند قرار نیست چیزی به غیر از فیلم های دارای پروانه نمایش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا فیلم و سریال های ساخته شده در شبکه های سینمای خانگی روی آن به نمایش گذاشته شود.
اما از سوی دیگر و با توجه به آنکه در دو سال گذشته استقبال از فیلم ها، سریال های ساخته شده در شبکه سینمای خانگی افزایش یافته گفته می شود که سود اصلی حاصل از فروش این محصولات معمولا به شرکت های پخش یا نقاط نهایی فروش آنها تعلق می گیرد تا تهیه کنندگان این آثار.
از سوی دیگر هزینه سی دی یا دی وی دی و همچنین بسته بندی این محصولات هم بر قیمت تمام شده آنها افزوده می شود، اما اکنون و با استفاده از تلویزیون های اینترنتی، می توان قیمت تمام شده این محصولات را کاهش داد و سود اصلی آن به کمک رشد صنعت ساخت فیلم و سریال در شبکه سینمای خانگی برسد.
هم اکنون شرکت مخابرات ایران خود به عنوان نهادی که زیرساخت این بخش را فراهم کرده است، یکی از مدعیان راه اندازی این خدمات است. به نظر می رسد برخی از زیر مجموعه های وزارت ارشاد و حتی شورای عالی فضای مجازی هم به فکر ارائه این سرویس باشند.
به جز این نهادها پیش از این در مورد شبکه تلویزیون اینترنتی «شما» هم خبرهایی منتشر شده بود و اکنون نیز برخی نام ها در این حوزه به گوش می رسد که البته به دلیل مشخص نبودن شرایط نهایی در این بخش ترجیح می دهند فعلا چراغ خاموش حرکت کنند، اما در نهایت و با توجه به برآیند شرایط موجود از جمله ارائه اینترنت ملی در آینده نزدیک و همچنین افزایش پهنای باند داخلی به نظر می رسد در یکی دو سال آینده شاهد ارائه چندین شرکت فعال در بخش تلویزیون اینترنتی در کشور باشیم.

پس از تکمیل فرم پیش ثبت نام منتظر تماس مشاور آموزشی خودتان باشید . در صورت تمایل با شماره ویژه : 02188930441 تماس بگیرید

اطلاعات فردی

شماره تلفن شما راه ارتباطی ما با شماست در زمان ثبت نام دقت کنید به اشتباه عددی را وارد ننمایید .

انتخاب دوره آموزشی

دوره های آموزشی ما

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار