انستیتو انفورماتیک فنی کار
نماینده رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور | نماینده رسمی انستیتو ایزایران
قویترین | اولین | معتبرترین
مرکز آموزش تعمیرات و نصب تخصصی بردهای الکترونیکی و ماشینهای اداری در ایران
Image is not available
آموزش تعمیرات دوربین دیجیتال
Image is not available
آموزش تعمیرات ای سی یو خودرو
Image is not available
آموزش مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی
Image is not available
آموزش تعمیرات ماشینهای اداری
previous arrow
next arrow
Slider

fannikar

fanavaran

noavaran

yavaran

bagher

hekmat

khobregan

plcسیستم مخابراتی پست است که از طریق خطوط انتقال نیرو می توانیم از آن بعنوان مسیری برای انتقال امواج با فرکانس بالا استفاده کنیم، می توانیم شبکه مخابراتی مطمئن و جدا از شبکه مخابراتی عمومی ایجاد کنیم که در واقع به عنوان یک تلفن خصوصی بکار می‌رود؛ به کمک این سیستم می توانیم بین پستهای نیروگاه، برقهای منطقه ای و غیره ارتباط مخابراتی داشته باشیم.

اجزای PLC:
سیستمPLC از قسمت های ذیل تشکیل شده است :
1) لاین تراپ Line trap
2) خازن کوپلاژ Capacitor Coupling
3) واحد تطبیق امپدانس (Line Matching Unit)
لاین ترپ: Line Trap
از جمله وسایلی که براي بي (Bay) خط ورودي به پست در نظر گرفته مي‏شود لاين تراپ مي‏باشد،كه روي C.V.T نصب شده است با رسيدن سيگنال فركانس بالا به پست بايد از حركت آن به سمت داخل پست جلوگيري شود، زيرا اين فركانس بالا باعث آسيب به تجهيزات پست خواهد شد. براي جلوگيري از اينكار از دستگاه Line Trap استفاده مي‏شود اين دستگاه شامل يك خازن و سلف مناسب بطور موازي مي‏باشد كه به ازاي سيگنال با فركانس بالا تشديد در آن روي داده و مقاومت آن خيلي زياد مي‏شود، حال آنكه جريان با فركانس HZ 50 را براحتي از آن عبور داده و مقاومتي را درمقابل آن نشان نمي‏دهد. همچنين اين فيلتر باعث مي‏شود كه سيگنال با فركانس بالا به رله ‏ها و دستگاههاي اندازه‏گيري ولتاژي كه در طرف ثانويه ترانسفورماتور ولتاژ لازم است نرود.
به طور کلی همانطوریکه اشاره شد تمایل داریم امواج با فرکانس بالا وارد پست شود لذا به فیلتری احتیاج است که تنها یک فرکانس خاص را عبور داده و مانع از عبور دیگر فرکانس ها به داخل پست شود که اصطلاحاً به چنین فیلتری فیلتر سلكتيو گفته می شود که در عمل دستیابی به این فیلتر کمی مشکل است لذا با توجه به معلوم بودن فرکانس ارتباطات مخابراتی به فیلتری نیاز است که به همه ی امواج بجز فرکانس خاصی اجازه ی عبور دهد به چنین فيلتري، فیلتر ناچ (NOTCH FILTER)گفته می شود .
زیرا امواج با فرکانس بالا ( محدوده کارPLC ) در ابتدای پست توسط خازنهای کوپلاژ فیلتر می شوند و فقط یک باند بسیار محدودی می ماند که توسط فیلتر ناچ حذف می شود و تقریباً از ورود نویز به داخل پست جلوگیری به عمل می آید .
( هارمونیک های شبکه های قدرت به قوت خود باقی هستند ).
خـازن کوپـلاژ
Coupling Capacitor) )
اتصال مستقیم L.M.U و سیستم مخابراتیPLC به خطوط فشار قوی عملی نیست برای این منظور از یک سری خازن فشار قوی استفاده می شود که به خازن کوپلاژ معروف هستند که همانطوریکه اشاره شد از بخشی از خازن های C.V.T به عنوان خازن کوپلاژ استفاده می شود. این خازن در برابر امواج با فرکانس بالا به صورت یك فیلتر بالا گذر عمل کرده و از ورود امواج با فرکانس بالا به داخل پست جلوگیری می کند .
خازن کوپلاژ به همراه L.M.U باید فرکانسی قابل کاربرد سیستم مخابراتی PLC را تعیین می نماید. محدودة فرکانس مورد استفاده در سیستم های PLC بین30KHZ – 500KHZ می باشد .
واحد تطبیق امپدانس خط
( Line Matching Unit )
طبق تعریف آنچه که میان تجهیزات فشار قوی و سیستم مخابراتی واقع می شود جعبه تطبیق امپدانسی نامیده میشود.
این وسیله وظایف زیر را بعهده دارد :
1) وارد و خارج کردن سیگنالهایPLC به شبکه فشار قوی خطوط هوایی وکابلهای زیرزمینی
2) تطبیق امپدانس میان خط انتقال فشارقوی و سیستم PLC
به هنگام کوپل کردن قسمت فرستنده برای اینکه حداکثر توان فرستنده به خط منتقل شود؛ باید بین خروجی فرستنده و خط انتقال تطبیق امپدانس صورت گیرد که این کار را واحد L.M.U انجام میدهد (قضيه انتقال توان ماكزيمم).
جعبهL.M.U معمولاً در فضای آزاد پست نصب می‌شود به منظور اتصال این واحد به سيستم PLC كه در داخل پست قرار دارد از یک کابل کواکسیال هم محور استفاده می‌شود.
امپدانس موجی این کابل طبق استانداردهایI.E.C بايد 150اهم يا 75 اهم باشد.
کوپلینگ لاین تراپ
برای کوپلینگ موج حامل به خط انتقال روشهای مختلفی وجود دارد :
1) کوپلینگ فاز به زمین :
در این روش تنها از یک سیم استفاده میشود که معمولا فاز وسط است.
2) کوپلینگ فاز به فاز :
در این روش از دو سیم فاز یک مدار استفاده میشود بنابراین نیاز به دو مجموعه تجهیزات داریم و حسن آن قابلیت اطمینان بالاست ولی هزینه زيادي در بر دارد.
3) کوپلینگ بین دو مدار:
در خطوط دو مدار کاربرد دارد که از سیمهای فاز وسط هر مدار استفاده میشود و در برگیرنده هزینه بالايي می باشد ولی قابلیت اطمینان بالایی دارد.
Plc7
برنامه نويسي PLC7:
يک برنامه کنترلي مجموعه دستورالعملهاِ است که به سيستم پي ال سي فرمانهايي جهت کنترل پروسه صادر ميکند. بنابر اين اين برنامه بايد به زبان خاصي و مطابق با قوانین و دستورات قابل درک برای پي ال سي نوشته شود . برای پی ال سي های سری 300و S7 میباشد.
اشکال مختلف نمایش برنامه
در زبان S7برنامه ها را میتوان به صورتهای زیر نوشت:
1 _نردبانی LAD (ladder
2 _فلوچارتی FB (function block diagram
3_عبارتی STL (statement list
1 _درنمایش نردبانی هر دستور یا خط برنامه بصورت نماد اتصال یا سیم پیچی مدارهای فرمان رله ای نمايش داده ميشود
در نتيجه ساختار برنامه در این روش شبیه به مدارات فرمان رله ای ميباشد.
2 _ در نمايش فلوچارتي برنامه بصورت مجموعه ای مستطیل شکل که به آن بلوک ميگوِِيند نمايش داده ميشود اين طرز نمايش بيشتر در طراحي برنامه استفاده ميشود در اين روش در هر بلوک نوعی برنامه منطقي نمايش داده ميشود .
3 _ در روش STL برنامه بصورت کلمه ای اختصاری نوشته ميشود هر خط شامل دو بخش است دستورالعملoperation و عملوند operand
برنامه نوشته شده درزبانهاي نردباني و فاوچارتي هماره قابل تبديل به عبارتي ميباشد ولي عکس این هميشه صادق نيست
با وجود ظاهر متفاوت در هر سه زبان برنامه نويسي هرسه این زبانها دارای عملوند يکسان ميباشد.
در برنامه نويسي S7 هر يک از حروف زير نشان دهنده يک عملوند مخصوص به خود ميباشد اين خروف عبارتند از :
1_ I وروديها میباشد input
2 _ Q خروجيها ميباشد output
3 _ M حافظه داخلي پي ال سي ميباشد
و ....... لازم به ذکر است که همه اين سه نوع عملوند قابل آدرس دهي بصورت بيتي بايتي کلمه ای و دو دو کلمه ای ميباشد. مثلا
I124.0 به معني پين شماره 0 از بايت شماه 124 ورودی پي ال سی ميباشد
IB124 بمعني ايت شماره 124 از ورودی ميباشد
IW124 بمعنی کلمه ای است که شامل بایت 124 و 125 ازر وردی سخت افزار پي ال سي ميباشد
به دلیل کلي بودن زبان STL اين زبان براي آموزش انتخاب شده است. لذا در ادامه به آموزش این زبان و ويژهگی های آن خواهيم پرداخت. طبیعی است که به دليل شباهت زياد در منطق برنامه نويسي پس از آموزش هر يکي از سه زبان يادگيری زبانهاي ديگر آسان خواهد بود .
سیکل زمان CYCLE _TIME
ريز پردازنده برای اجرای يک برنامه STL از سطر اول برنامه شروع نموده دستورات را به ترتيب اجرا مينمايد تا به دستوراتي که انتهای برنامه را نشان ميدهد برسد . بعد از رسيدن به چنين دستوراتي پردازنده دو باره به سطر اول برگشته و دستورات را اجرا مينمايد و اين سیکل تا فرمان توقف ادامه پيدا ميکند. يکي از تفاوتهای زبان برنامه نويسي S7با زبانهای ديگر مثلا Cدر همين است که در اين زبانها پس از اجرا يک سِکل برنامه برنامه متوقف ميشود مگر آنکه خودمان در برنامه حلقه تعريف کرده باشيم . ولي در زبان برنامه S7 هر برنامه ذاتا در حلقه بي نهايت قرار دارد و تا زمانيکه برنامه بصورت دستي خاتمه نپذيرد ادامه دارد.
به مدت زمانی که پردازنده از یک سطر برنامه شروع کرده و مجددا به همان سطر برمیگردد یک CYCLE_TIME ميگويند. برای PLCهای مختلف حداکثرزماني برای CYCLE_TIME وجود داردکه اگر سيکل برنامه بیشتر از اين زمان باشد و چاره انديشي نشود پي ال سي برنامه را متوقف خواهد کرد.
انواع بلوکهای زبان STL
کل برنامه ای که در يک PLCسری 300 نوشته ميشود در بلوک زير تقسيم ميشود:
OB (Organization block)
اينگونه بلوکها در واقع سازماندهی کل سيستم را بعهده دارند و از داخل اين بلوکها است مه ساير برنامه ها بلوکها ميشوند .همچنيین فضای حافظه از ين قسمت مديريت ميشود و رابط بين برنامه کاربردی سيستم عامل است . اين بلوکها بسته به نوع PLC تعداد متفاوتي دارد مثلا در PLC314-IFM تعداد 122 عدد OB وجود دارد هر کدام از اين OB ها وظيفه مخصوص بخود را دارند مثلا OB85 مخصوص برنامه نويسي برای خطای برنامه پشتيباني است . وقتي باطری پشتيبان PLCدچار مشکل ميشود به اين OB مراجعه ميکند و کارهای را که بايد انجام دهد انجام ميدهد .
همچنين OB1 مخصوص برنامه نويسي است یعنی برنامه نويس برنامه خود را داخل اين OB مينويسد OB1 کمترين اولويت را بين ساير OB ها دارد . و موقع Start up بعد از اجرای همه OB ها نوبت به OB1ميرسد .

مقالات علمی

دوره های آموزشی ما

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار